Národní parky České a Saské Švýcarsko, ležící na hranici České republiky a Německa, jsou známé svou úchvatnou krajinou pískovcových skal. Přirozené lesní porosty zde tvoří acidofilní bučiny, borové lesy na strmých svazích a skalních výchozech a také stinné úzké rokle se smrkem ztepilým. V borových porostech byly během holocénu požáry zaznamenány opakovaně. Na úpatích byla přirozená vegetace částečně nahrazena monokulturou smrku, dědictvím lesního hospodaření z 18. a 19. století. Tyto porosty byly mezi lety 2016 a 2021 výrazně ovlivněny kůrovcovou kalamitou.
Rozsáhlý požár vypukl 24. července 2022 a hořel dvacet dní. Zasáhl 1 060 hektarů v Českém Švýcarsku a 113 hektarů v Saském Švýcarsku. Požár postihl všechny typy vegetace. Hasiči aktivně bránili jeho šíření, což ovlivnilo jeho rozsah i intenzitu. Po požáru byla většina zasažené oblasti ponechána přirozené obnově, což poskytuje jedinečnou příležitost k výzkumu v mírném podnebném pásu, kde se lesní požáry začínají objevovat stále častěji.
Během exkurze navštívíme požárem zasaženou oblast, kde uvidíme přirozenou obnovu lesa, a zároveň si prohlédneme i další krásné části tohoto regionu. Účastníci se dozvědí více o probíhajících výzkumech a strategiích ochrany přírody.